Credinciosii parohiei Cetea

Botezuri Consiliul parohial Cununii Fii satului Parastase Prietenii Parohiei Cetea

Parastas Familia Chirodea

Parastas in cinstea eroilor satului

Cinstirea eroilor la Cetea

Joi, 13 iunie, cu ocazia praznuirii inaltarii Domnului si a zilei eroilor, la parohia Cetea, intr-un cadru festiv au fost comemorati eroii satului cazuti in primul si al doilea razboi mondial. Dupa oficierea Sfintei Liturghii s-a facut un parastas pentru eroii satului chiar sub monumentul inchinat acestora, dupa care s-a oferit o agapa crestineasca pentru toti cei prezenti la acest emotionant eveniment din viata satului .Cu emotie am facut apelul eroilor satului din primul si al doilea razboi mondial, au raspuns sotiile, copii si nepotii celor care si-au dat viata pentru independenta , integritatea si demnitatea poporului roman si a bisericii stramosesti. Multi din cei comemorati nu s-au mai intors in sat, iar cei ramasi in urma lor i-au asteptat cu ochii inlacrimati cautand in zare si asteptand luni si chiar ani intoarcerea lor. Dar azi se intorc toti, asa cum se intorc in fiecare an, in fiecare clipa atunci cand ne aducem aminte de cei plecati. Un batran, ultimul dintre prizonierii de razboi,mi-a povestit ca intorcandu-se din lagarul de razboi cu trenul la Iasi, ca si-a vandut camasa pentru o paine si imi spunea printre lacrimi dupa ce a sarutat-o” era alba, alba, parinte”. Memoria lor o vom pastra vesnic si cinstirea lor va fi pururea.
Pr. Vasile Meghesan

Parastas familia Madar