Randuiala parastasului in sambata Sfantului Teodor

A inceput postul Pastelui. Pentru crestini, Pastele reprezinta biruinta binelui asupra raului, biruinta vietii asupra mortii.
La evrei, Pastele reprezinta iesirea lor din robia egipteana.
In Biserica Ortodoxa Romana se face pomenirea celor adormiti , in perioada postului mare in ziua de sambata.
Sfanta liturghie constituie cea mai eficace cale pentru mijlocirea noastra catre Dumnezeu in favoarea celor adormiti.
Parastasele sunt ierurgii speciale la care trupul celui adormit, nefiind de fata, este simbolizat prin coliva sau in unele zone din tara cozonac sau paine. Numarul acestora este variabil si difera de la zona la zona. Verbul grecesc "Parestemi"inseamna a se alinia alaturi de cineva, a sta in rand cu cineva, a fi camaradul de lupta, apropiatul, tovarasul de sacrificiu al cuiva.
Deci parastasul este slujba prin care noi ne alaturam prin rugaciune, celui mort si ne infatisam lui Dumnezeu prin cereri fierbinti pentru ca El sa ierte pacatele celor adormiti.